Sommeliérský kurz minulostí

Zobrazeno: 1409

Ve dnech 18. – 20. 11. 2009 uspořádala Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod sommeliérský kurz pro své studenty i ostatní širokou veřejnost. Tento kurz má na naší škole již svou tradici, letos se konal totiž již popáté. Také kvalita kurzu je zaručena, protože přednášejícím lektorem je odborník na slovo vzatý - pan Petr Doležal, DiS, zakladatel Sommelierské akademie a Společnosti pro školící a poradenskou činnost v oboru vinařství z Hradce Králové.
  
První den jsme se všichni sešli v učebně stolničení na pracovišti Kyjovská.  Pan Doležal si nás nejdříve prohlédl a požádal nás, abychom se představili a řekli mu, proč jsme na tento kurz vlastně přihlásili. Poté jsme společně probrali nepřeberné množství teoretických znalostí o nejrůznějších vínech z celého světa
Druhý den byl spíše praktický. Naučili jsme se, jak správně servírovat víno u stolu hosta a hlavně jak při tom postupovat podle společenských zásad. Řekla bych, že tato část kurzu byla výrazně zábavnější než psaní testů.
Třetí den jsme měli složit závěrečné praktické a písemné zkoušky. Praktická část zahrnovala servis a podávání vín, kde jsme předvedli kompletní servis a senzorické hodnocení vína. V písemné části jsme absolvovali 2 druhy testů, ve kterých jsme museli prokázat přehled o základních znalostech sommeliéra, o nejznámějších značkách vín, o značení kvality a chuti.
Po ukončení zkoušek, jsme všichni ochutnali výtečné francouzské víno a pan Doležel nám rovněž předvedl odborný servis šumivého vína. Na závěr jsme se všichni sešli v učebně a udělali společnou fotografii.. Na památku jsme dostali kvalitní sommeliérský otvírák.
 
Nikola Ašenbrenerová, třída Č2.K

 
Poděkování účastníků z řad veřejnosti:
Ješte jednou děkujeme za krásný kurz.. Škoda, ze trval tak krátce, ale teď je už jen na nás, abychom získané znalosti prohlubovali. Každopádně už se jako spotřebitelé „odborníci" chovame k vinu a jeho nabidce a výběru zcela jinak. Těšíme se na vyšší sommeliérský kurz, kterého bychom se opět rádi zúčastnili. Také nás velmi potěšil i pěkný článek v novinách.

Ing. Ivana Freiová

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  
 
     

Nebuďte průměrní,
přidejte se mezi elitu...

chev