Sommelier

Zobrazeno: 1409

- Slovo sommelier - původně název pro zodpovědnost (v provensálštině), dnes přeneseno na zodpovědnost v obsluze.

- Povolání známé již od 19. století ve všech špičkových světových hotelech a restauracích, profese vzkvétala do 60. a 70. let, poté následkem hospodářské krize utrpěla úpadek. Nyní začíná opět vzkvétat.

 
Dnes je v asociaci sommelierů 30 zemí a o členství žádají další země.

Podoba dnešního sommeliera se mění, kromě odborníka na víno musí mít hlubší a širší znalosti o ostatních nápojů a mnohem větší schopnosti - osobnostní, psychologické…

Povolání je náročné po stránce technické, psychologické, musí být schopný rozpoznat každý odstín a vůni vína, to mu umožňuje navrhnout nejvhodnější víno ke každému pokrmu.

 
Sommelier by měl uspokojit zákazníka a přitom ho i pobavit.

Mezi základní povinnosti sommeliera patří neustálé aktualizace dovedností a znalostí – informace o vývoji gastronomie po celém světě.

Povolání sommeliera ve špičkových hotelech a restauracích je velmi ceněno.

Obnova profesionality sommeliera činí velké problémy. Možná je to tím, že tato profese není dostatečně propagovaná, dále omezenou možností výcviku a jeho nákladnosti.

Pro práci sommeliera je nutné absolvovat mnoho kurzů i v jiných zemích.

Aby mohl vždy poskytnout tu nejlepší radu, musí sommelier znát a uplatńovat zásady kombinování jídel a vín. To vyžaduje nejen znalosti o vínech ale i složení gastronomických specialit.


Náplň práce:

1.     Nakupuje kvalitní nápoje podle rozpočtu, stylu restaurace s ohledem na skladovací kapacitu. Nakupuje po pečlivé degustaci a zhodnocení kvality a ceny

2.     Stará se o optimální správu sklepa – teplotu, vlhkost

3.     Dohlíží na odborný výcvik zaměstnanců a dobrou spolupráci

4.     Vede účetní záznamy

5.     Radí zákazníkům a vyhoví každému přání

ASOCIACE SOMMELIERů ČR

Asociace sommelierů ČR vznikla v roce 1997. Zakládajícími členy byli Martin Pastyřík (president) a Ivo Dvořák (vicepresident). V roce 1998 byla AS ČR ve Vídni přijata do Mezinárodní asociace sommelierů ASI.

Věra Sobotová


I naše škola pořádá pravidelně sommelierské kurzy - více zde.
O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  
 
     

Nebuďte průměrní,
přidejte se mezi elitu...

chev