Skončil projekt Studenti čtou a píší noviny (2009)

Zobrazeno: 1223

Na začátku jsme, nutno přiznat, koukali malinko vyjeveně. Celá třída zvědavě listovala novinami, většina bručela, že noviny nečte, že ty stránky nedrží pohromadě a k čemu to všechno asi tak bude… Časem se ale názory začaly měnit. Už nás najednou nezajímala jen křížovka a počasí, objevili jsme, že v novinách jsou i jiná zajímavá témata. Získávali jsme přehled, pochopili, kde co hledat, „žhavými“ se stávaly stránky věnované projektu. Zkrátka četli jsme a psali – tak, jak to na nás MF vymyslela…

Témata určená k písemnému zpracování byla celkem tři a náš „rozjezd“ byl, pravda, hodně opatrný. Třídou se ozývaly polohlasné výkřiky „Co mám asi tak psát, když mě nic nenapadá?“ nebo „Co je to za téma? Já o něm nic nevím!“ až po tradiční „Mě sloh stejně nikdy nešel…“ Na každém ale bylo vidět, že se nad tématem zamýšlí. A pak jsme se rozepsali a výsledkem našeho snažení byla řada zajímavých úvah. MF DNES otiskovala každý den pár příspěvků zaslaných studenty středních škol. I na naši školu se usmálo štěstí a my si mohli přečíst několik článků z pera studentů naší školy. Je fakt zvláštní vidět jméno někoho, koho dobře znáte, v celostátně uznávaných novinách. Upřímná gratulace!!!

Měsíc s Mladou frontou ale nebyl jen o psaní a čtení. Rozdělili jsme se ve třídách do skupin, z nichž každá sledovala jiný okruh zpráv a v příslušných hodinách nás vždy tyto skupinky informovaly o aktualitách, které za to stály. Každý den jsme se dozvídali nejnovější zprávy ze světa i z domova, bavili jsme se nad informacemi z naší politické scény. Připadali jsme si dospělí, když jsme vedli debaty na ožehavá ekonomická a politická témata… Krom práce ale zůstal čas i na zábavu. Našim rozžhaveným propiskám neunikla jediná křížovka, jediné sudoku. Oblíbené magazíny způsobily, že o přestávkách bylo ve třídě podivné ticho.

A dnes je konec. V pondělí už nepřiběhne spolužačka se stohem v náručí a výkřikem: „Čééérstvé novinyyy!!!“ A co nám tento projekt dal?

Určitě se rozšířily naše obzory, dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací, ale hlavně – naučili jsme se s novinami pracovat a číst v nich. I přes počáteční nedůvěru nás tento projekt „chytil“ a budeme na něj rádi vzpomínat. A jménem nás všech chceme poděkovat vyučujícím českého jazyka Mgr. Jarmile Zrnové a Dr. Iloně Štirské, že si ke svému již tak dost nabitému programu vzaly tento projekt pod patronát.

Michaela Marková, Iveta Poláková (E2.)
 

 Další názory účastníků projektu si můžete přečíst zde.

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  
 
     

Nebuďte průměrní,
přidejte se mezi elitu...

chev