Školní zájezd do Anglie (Londýn a okolí)

Zobrazeno: 1309

 
    Den D byl 4. říjen 2010. V 10 hodin jsme se dopotáceli s krosnami a batohy na místo srazu – k hotelu Slunce v Havlíčkově Brodě. Zde už stál zaparkovaný luxusní autobus a kolem se motaly davy lidí, kteří si (stejně jako my) chtěli dát svá zavazadla do úložného prostoru a usadit se na místa. Každý měl čas na přemýšlení a mnohým se určitě honily hlavou myšlenky na to, jak zvládneme dlouhou cestu, jaké bude v Anglii počasí, zda se nám bude v naší „náhradní rodině“ líbit, co všechno uvidíme… Prostě OČEKÁVÁNÍ.

    Druhý den ráno jsme po téměř dvaadvacetihodinové cestě byli konečně v Londýně. Měli jsme za sebou dlouhou cestu, kterou nám pomáhaly přežít české filmy a řízky od maminek. V Německu jsme dokonce stáli dvě hodiny v koloně aut na uzavřené dálnici kvůli autonehodě, viděli jsme letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, užili si 1,5 hodinovou noční cestu trajektem přes Lamanšský průliv, posunuli jsme si hodinky o hodinu zpátky a po chvilce spánku jsme byli v cíli a nestačili se divit. Autobus jel opravdu vlevo, všude kolem byly cihlové baráčky, studenti ve školních uniformách, červené „double deckery“ a telefonní budky. To, o čem jsme se jen teoreticky bavili v hodinách nebo si prohlíželi v učebnicích, jsme nyní mohli spatřit na vlastní oči. A pak jsme konečně mohli z autobusu vystoupit – samozřejmě směrem do silnice, protože tam, kde měly místní autobusy východ, měl náš autobus volant. Bylo to celkem nebezpečné, ale nikomu se nikdy nic nestalo.

        Třetí den ráno nás rodiny odvezly na meeting point k našemu autobusu. Dalším cílem naší návštěvy Anglie bylo nejstarší univerzitní město Oxford, kde jsme měli možnost prohlédnout si nejznámější koleje, např. Christ Church College. V odpoledních hodinách jsme se pak přesunuli do Windsoru, do zámku s okouzlující kaplí Sv. Jiří. V okolí zámku a v místních uličkách bylo tolik obchodů se suvenýry, že je ani nebylo možné všechny projít. Ale přece jsme si odvezli dárečků až až! A plni dojmů jsme se pak opět vrátili do svých rodin na večeři.

            Následující čtvrtý den jsme se podívali do přímořského městečka Hastings, prošli jsme se jeho historickými uličkami a navštívili jeskyni pašeráků Smuggler´s Adventure. Odpoledne jsme přejeli k vápencovým útesům Seven Sisters, kde větrné počasí a krásné vlny byly úžasným prostředím pro odpočinek. Další zastávkou bylo město Brighton. Zde jsme se prošli kolem Královského Pavilonu postaveného v indicko-islámském stylu s řadou kopulí a minaretů. Následovala prohlídka akvária mořských živočichů Sea Life Centre s obdivuhodným mořským tunelem. A to už se blížil poslední večer u „našich“ rodin s poslední večeří.

           Pátý den po snídani, která téměř všude obnášela tousty, jsme odjeli opět do centra Londýna. Konečně jsme spatřili ty nejočekávanější památky Velké Británie – Houses of Parliament, Westminster Abbey (zde jsou pochováni téměř všichni angličtí panovníci a významné osobnosti, konají se zde svatby a křtiny příslušníků královské rodiny) a slavný Big Ben. Big Ben není celá věž (jak si každý myslí), ale pouze velký zvon uvnitř věže Sv. Štěpána.
Největší a nejkrásnější atrakcí tohoto dne však byla projížďka na London Eye, což je obří kolo postavené na břehu řeky Temže. Bylo postavené v roce 2000 a je vysoké 135 metrů. Během 30 minutové jízdy jsme měli bohužel velkou smůlu na počasí - byla velmi hustá mlha, a tak jsme neviděli skoro nic. Nezoufali jsme však a šli dál trasou po vládní ulici Whitehall, kolem Horse Guards, kde jsme se mohli vyfotit u stráží na koni, dále přes St. James´s Park (nejstarší park v Londýně)Buckinghamskému paláci, v němž bydlí královská rodina. Před palácem drží stráž královská garda a zřejmě aby nám byla vynahrazena mlha při jízdě na London Eye, stihli jsme právě střídání stráží.
 
 

Jednou z posledních zastávek pak bylo věhlasné Trafalgar Square a socha admirála Nelsona (na paměť jeho vítězství nad Španěly v bitvě u Trafalgaru). Ještě jsme přešli na Piccadilly Circus, jedno z nejnavštěvovanějších náměstí v Londýně; mladí lidé si zde dávají schůzky u kašny se sochou Erose a večer je náměstí zaplavené typickými obrovskými světelnými reklamami. Nastoupili jsme do poněkud stísněných prostor metra a dojeli k Britskému muzeu, kde nás zaujaly hlavně egyptské mumie.

     A pak už jsme po velmi vyčerpávajícím týdnu plném úžasných prohlídek, památek, dojmů a zážitků vyrazili zpět k domovu, do České republiky. Naše OČEKÁVÁNÍ bylo naplněno měrou vrchovatou. Počasí sice po celou dobu nebylo úplně super, ale kdo by kvůli občasnému mrholení vytahoval deštník. A královnu uvidíme třeba příště …
 


Za všechny účastníky zájezdu organizátorům děkují

Veronika Čápová a Iveta Poláková (třída E4.)

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  
 
     

Nebuďte průměrní,
přidejte se mezi elitu...

chev