Návštěva Evropského parlamentu a Paříže

Zobrazeno: 1250

   Podívali jsme se na jednu z luxusních ulic a prošli jsme kolem Justičního paláce, kde jsme se na chvíli schovali před deštěm. Když jsme přicházeli k Evropskému parlamentu, tak jsme tiše žasli nad velikostí těchto budov a nad velmi propracovanou architekturou. V Evropském parlamentu jsme hned při vstupu do budovy prošli prohlídkou, kdy jsme museli batohy, mobily, foťáky a bundy nechat projet rentgenem a my sami jsme prošli detektorem kovu. Pak jsme se přesunuli do kinosálu, kde nám byl promítnut krátký, ale velmi zajímavý film o Evropském parlamentu. Po zhlédnutí tohoto filmu přišla paní poslankyně MUDr. Zuzana Rothová a po milém přivítání nám začala vysvětlovat, jak to tam u nich chodí. Dozvěděli jsme se, že v Evropském parlamentu je 785 poslanců z 27 zemí, kteří v jednacím sále zasedají podle politických skupin. Poslanci mají speciální kalendář, ve kterém je vyznačeno, v kterém týdnu se hlasuje, kdy mají setkání politické strany apod. Také jsme se dozvěděli, že v Lucemburku je sekretariát Parlamentu a ve Štrasburku se konají plenární zasedání. Po spoustě dalších informací jsme měli možnost se paní poslankyně zeptat na to, co nás ještě zajímalo. Poté už musela odejít, protože měla nějakou schůzku. Šli jsme se podívat do jednacího sálu, ohromil nás svou velikostí. Mohli jsme si z výšky prohlédnout hlasovací stolky, do kterých musí každý poslanec vložit kartu a také svoji ruku. Nad čelem jednací síně jsou místnosti pro překladatele. Když jsme si vše prohlédli, tak jsme se shromáždili v hale, kde jsou vlajky zemí EU a tam jsme se na památku vyfotografovali. Pak jsme se vrhli na prohlídku města. Prošli jsme kolem katedrály sv. Michala a sv. Guduly s krásnými vitrážovými okny směrem k náměstí. Zde jsme dostali rozchod. Mnozí z nás si nakoupili belgické pralinky a jiné cukrovinky. Sraz byl u radnice, která je hojně vyzdobena ve stylu brabantské gotiky a na vrcholku věže má sochu sv. Michala. Podívali jsme se také na čurajícího chlapečka, který byl tentokrát oblečen jako Mexičan. Navštívili jsme další významné kostely a šli jsme k autobusu. Navečer jsme dorazili do hotelu F1 v Paříži.

Po velmi dobré snídani jsme jeli k centru Paříže. Projeli jsme přes Place de la Bastille, kde dříve stávalo slavné vězení Bastila. Vystoupili jsme u Pantheonu, do kterého jsme se později vrátili prohlédnout si náhrobky hrdinů a velikánů Francie. Ti, kteří nechtěli jít do Pantheonu, zůstali v Lucemburských zahradách. Prošli jsme přes luxusní pařížskou ulici k Justičnímu paláci. Odtud jsme se vydali k Notre-Dame, velice známé katedrále. Dostali jsme půl hodiny rozchod, který jsme využili k prohlídce této katedrály a jejího okolí. Když jsme se všichni sešli, přešli jsme most přes Seinu a zastavili jsme se před nádhernou radnicí. Před tou je velký prostor, kde se konají různé slavnostní akce. Při cestě do obchodního domu Les Halles jsme prošli kolem Centrum Pompidou, což je moderní stavba, která je postavená jakoby naruby. Všechna potrubí, eskalátory, schodiště,výtahy a ocelové podpěry jsou zvenčí. Odpoledne jsme jeli do La Défense, je to moderní obchodní čtvrť z mrakodrapů. Nejvýraznějším je Grande Arche, z které jsme měli velmi pěkný výhled na Paříž. Zajímavostí je, že tato budova je ve stejné linii jako Vítězný oblouk a egyptský obelisk. Pak jsme se rozprchli po obchodech a večer se vrátili do hotelu.

Po ranní hygieně a snídani jsme vyrazili do Versailles. Při vstupu do královského zámku jsme prošli podobnou kontrolou jako v Bruselu. Pak jsme začali s prohlídkou. Procházeli jsme jednotlivými místnosti a obdivovali je. Zaujala nás zrcadlová síň s 17 velkými zrcadly, která byla složena z 15 menších, tak si dokážete představit, kolik jich tam bylo! Po prohlídce jsme vyrazili do zahrad. Obdivovali jsme různé sochy, bazénky, kašny, živé ploty, květinové záhonky, kolonády a hodně dalších zajímavostí. Nepřehlédnutelná byla Neptunova kašna. Přestože jsme dostali do oběda volno, nestihli jsme projít ani čtvrtinu tohoto parku. Odpoledne jsme se podívali na Moulin Rouge a po zvládnutí několika prudkých kopců jsme stanuli před Sacré-Coeur. Zde jsme dostali rozchod, který jsme využili k nafocení Paříže a k obhlédnutí místních stánků se suvenýry. Zaujalo nás náměstí Place du Tertre, kde byli pouliční malíři, kteří zde vystavovali své obrazy a prodávali je. Na závěr dne jsme se společně vyfotili pod Sacré-Coeur a vyrazili jsme do hotelu.

 Po naší poslední snídani ve francouzském stylu jsme odjeli k Louvru, kde je vystaveno přes 4 000 exponátů, mimo jiné také Mona Lisa. Prošli jsme vchodem vytvořeným ze skleněné pyramidy a měli jsme celé dopoledne na prohlídku exponátů, které nás zaujaly. Bohužel to bylo pořád málo času na to, aby člověk mohl projít Louvre celý. Odpoledne jsme prošli přes náměstí Svornosti (Place de la Concorde), kde je egyptský obelisk z Luxoru. Podívali jsme se na Velký a Malý palác, kde se konají výstavy, a došli jsme k Invalidovně. Zde je pohřben Napoleon Bonaparte. Po prohlídce jsem vyrazili na Eiffelovku. Vyjeli jsme výtahem do druhého patra, případně do třetího. Odtud jsme si nafotili památky Paříže, protože byly všechny krásně vidět. Nakoupili jsme poslední suvenýry a hurá dolů. Většina sjela dolů výtahem, ale našli se odvážlivci, kteří si věž poctivě sešli po schodech. A to nejlepší nakonec: To byla projížďka na lodi po Seině! Měli jsme jedinečnou možnost vidět všechny památky krásně nasvícené. Při pohledu na pohádkový západ slunce nám bylo jasné, že krásnější rozloučení jsme nemohli zažít.

 Tento zájezd byl skvělý a všem se nám moc líbil. Načerpali jsme spoustu nových poznatků a samozřejmě přivezli jsme si také pěkně suvenýry. Děkujeme Mgr. Miroslavu Ježkovi, Ing. Bohuslavu Musilovi, Mgr. Josefu Fironovi a také naší průvodkyni slečně Barboře Teplanové za organizaci celého zájezdu.


Foto:Mgr. Miroslav Ježek, Pavel Voňka

Zelenková Markéta, Štampferová Anita, O3........
...
.

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  
 
     

Nebuďte průměrní,
přidejte se mezi elitu...

chev