Naši studenti v Holandsku

Zobrazeno: 1413

Díky tomu jsme měli možnost zažít výměnný pobyt, jehož  hlavním cílem bylo poznat nové přátele, zkusit si jiný způsob života a také se naučit spoléhat sám na sebe a především na jazykové znalosti.

Čtvrtek 22. června - den, na který jsme se všichni moc těšili. Maminky nám usmažily řízky, přibalily svačinky, abychom jim ve světě neumřeli hlady, a my byli připraveni na dlouhou cestu autobusem. Všichni jsme se shromáždili před budovou stavební školy,  naskládali zavazadla do autobusu a poté nastal velký boj o chycení výhodných místeček. Naštěstí všechno dopadlo dobře. Ještě naposledy zamávat rodinám, kamarádům, příbuzným a nyní huráááá do světa. 

Cesta byla opravdu náročná, ale měli jsme skvělého pana řidiče, který nám kdykoli zastavil, abychom si mohli protáhnout naše zlámané nožičky a tělíčka zkřivená dlouhou cestou. Nakonec jsme v pořádku dorazili na dané místo, kde nás čekali holandští studenti a malé občerstvení. Byli jsme rozděleni do rodin podle jazyka, který studujeme, naposledy jsme se rozloučili se svými kamarády z Česka a od té chvíle pro nás český jazyk neexistoval. Museli jsme se spoléhat na naše dlouholeté znalosti z anglického popřípadě z německého jazyka. Někdy, jak můžeme potvrdit i z vlastní zkušenosti, jsme kombinovali angličtinu i němčinu dohromady. To nám potom vznikala slovní spojení, že by se páni učitelé opravdu divili. Mnozí také využívali dorozumívání se „rukama, nohama“. Zažili jsme přitom spousty legrace.

           Každý den pro nás byl připraven bohatý program. Navštívili jsme například obrovskou loď, které pluje z Holandska do Anglie, nebo výstavu pro tuto zemi tak typických dřeváků. Bylo kouzelné chodit po písečné pláži a dívat se na nekonečné moře. Někteří odvážlivci se dokonce koupali, i když teplota vody nebyla zrovna ideální - moře je tam hodně studené. Určitě největšími zážitky pro nás byla večerní grilování, tzv. „barbequie“, na kterých se sešli holandští i čeští studenti. Bylo pro nás připraveno bohaté občerstvení se spoustou dobrůtek. Během těchto večerů jsme měli možnost se všichni sblížit, poznali jsme i některé české žáky, se kterými jsme se dříve neznali.

            Ani jsme nechtěli věřit tomu, jak těch jedenáct dnů strašně rychle uteklo. Při závěrečném loučení ukápla i nějaká ta slzička. Vyměnili jsme si e-mailové adresy, abychom mohli být  nadále v kontaktu. Pak už nastalo poslední zamávání a my mohli vyrazit domů s krásným pocitem, že se vše vydařilo.

            A jak bychom zhodnotili výměnný pobyt? Určitě jenom kladně. Mnohé zážitky nás budou provázet celým dalším životem.  Každopádně to byla životní zkušenost, kterou bychom doporučili každému. Velké díky patří našim učitelům, kteří s námi celý pobyt absolvovali a byli nám kdykoli k dispozici.

           Teď už nám zbývá jediné - těšit se, až holandští kamarádi přijedou tento rok za námi do Havlíčkova Brodu.

Lucie Uhlířová a Hana Ježková 2. A


 
.....
...
.

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  
 
     

Nebuďte průměrní,
přidejte se mezi elitu...

chev