Mandarín v Havlíčkově Brodě

Zobrazeno: 1326

  Jeho pravlastí je východní Asie včetně Japonska, do Evropy byl přivezen už v 18. století a chován jako okrasný pták. V České republice se občas vyskytnou jednotliví ptáci, např. u Lednice na jižní Moravě, na Jizeře u Semil, na Volyňce u Strakonic. Jedná se zřejmě o ptáky uprchlé z chovů.

  Kachnička mandarinská je menší a podsaditější než kachna divoká. Má hmotnost asi 0,5 kg, délku těla do 0,5 m a rozpětí křídel 0,7 m. Hnízdí většinou v dutinách stromů, odkud musí mláďata již několik dní po vylíhnutí vyskákat sama na zem.

   V těchto dnech můžete našeho mandarína vidět ve společnosti kachny divoké. Jejich potomků se však nedočkáte, protože kachnička mandarinská je jediným druhem kachny, který se nemůže křížit s ostatními druhy. Má totiž jiný počet chromozomů.

   V Číně si lidé dříve darovávali párek kachniček mandarinských jako symbol manželské věrnosti. Dnes už od toho upustili, možná i proto, že kachničky nevytvářejí trvalé páry a hledají si každý rok nového partnera.

   Pokud tedy půjdete podél řeky Sázavy, zastavte se na okamžik v těchto místech a zkuste najít a pozorovat kachničku mandarinskou. Určitě nebudete litovat. Pro vaši inspiraci přikládám několik fotografií našeho mandarína.

Mgr. Blanka Jelínková

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  
 
     

Nebuďte průměrní,
přidejte se mezi elitu...

chev