Druzí v republice !

Zobrazeno: 1804

Finále 2006                  Středoškolská futsalová liga, do které se letos zapojilo přes 250 škol, vyvrcholila ve středu 10. května 2006 finálovým turnajem v hale KP Brno. Účast mezi 4 nejlepšími celky České republiky si vybojovaly dva nejlepší týmy západní a východní konference. Historickým úspěchem je bezesporu skutečnost, že jedním z nich bylo družstvo chlapců Obchodní akademie a Integrované střední školy obchodu a služeb, Havlíčkův Brod. Dalšími účastníky pak byl vítěz severomoravské divize SPŠ Ostrava, vítěz středočeské divize SPŠ Příbram a vítěz západočeské divize SPŠD Plzeň.

Boje to byly velmi urputné, napínavé, hrané na hranicích fyzických možností, plné emocí, vášní a také psychického vyčerpání (především na trenérských lavičkách). O tom, že to byl turnaj více než vyrovnaný svědčí fakt, že o konečném umístění rozhodovala až speciální minitabulka. Tři mužstva totiž dosáhla shodně 6 bodů, a tak přišlo na řadu skóre ze vzájemných zápasů. To hrálo nejvíce do karet Plzeňákům, kteří si svůj jinak suverénní výkon zkomplikovali až v posledním utkání trošku diskutabilní porážkou (domluva?) s Příbramí. Po hektickém počítání a protichůdných informací ze strany pořadatelů pak jediná obdržená branka navíc rozhodla o třetím místu pro Příbram. Ze souboje o konečné druhé místo tak vyšli vítězně chlapci z Havlíčkova Brodu, kteří přivezli domů nečekané, ale zasloužené stříbrné medaile.

Branky :    4 - Šimoníček;  1 - Teplan

Utkání lze charakterizovat parafrází známého filmu s Vlastou Burianem „Šimoníček to zařídí“. Ten hrál v tomto mači skutečně hlavní roli a byl u všeho podstatného: 4 branky dal sám, na tu zbývající nahrál a asistenci si připsal i při vyrovnávací brance soupeře. Celý zápas odehrál bez jediného střídání a  jeho výkon je třeba označit jedním slovem - vynikající.

Hned v úvodu utkání jsme měli nejméně tři vyložené šance, první branku však dal Šimoníček až v 16. minutě. O minutu později po nezištné přihrávce od Harta přidal druhou. Jenže soupeř se stačil do přestávky kontaktním gólem vrátit do hry. A když  pak v polovině druhého poločasu po hrubce v obraně  dokonce vyrovnal, začínalo se znovu. Jenže „Šíma“ svoje jediné zaváhání okamžitě napravil a hned z protiútoku strhl vítězství na stranu Broďáků. Soupeř to psychicky nesl jen velmi těžce, také proto musel jeden z příbramských hráčů po hrubém faulu předčasně pod sprchy. V přesilovce našel „Šimi“ před brankou ideálně  Teplana, který svoji šanci sice nadvakrát, ale přesto využil. Kvótu povolených 5 faulů soupeř vyčerpal již v 35. minutě, a proto se za každý následný unfair zákrok zahrával ze vzdálenosti 10 metrů přímý kop na gólmana. Hned ten první Šimoníček proměnil a zvýšil na 5:2. Další dvě možnosti však on ani jeho spoluhráč Šťastný už nevyužili. I tak to bylo vítězství přesvědčivé a hlavně nesmírně důležité.

2.        SPŠD Plzeň      –   OAISŠ Havlíčkův Brod

5    :    1        (1 : 1)

Branka :   1  -   Šimoníček

Také druhý zápas jsme začali velmi aktivně a v čase 15.50 vsítil Šimoníček po přihrávce od Hájka dokonce úvodní branku zápasu. Ale jak se později ukázalo bohužel i poslední. Soupeř z Plzně stačil ještě do přestávky přesnou střelou k tyči stav utkání srovnat.

Druhý poločas se nám vůbec nevydařil. Čtyři minuty po přestávce dali Plzeňáci druhý gól a pak přidávali pravidelně každých 5 minut další. Konečné  skóre 1:5 je víc než hrozivé.  Přitom to byl soupeř hratelný a určitě k poražení. Už od 32. minuty nad ním visela hrozba pokutových kopů, naši hráči si však méně důrazným napadáním výhodu žádného z nich nevynutili. Své sehrála zcela jistě hlásící se únava hlavních tahounů mužstva.

3.        OAISŠ Havlíčkův Brod – SPŠ Ostrava

6    :    3         (3 : 0)

Branky :   1 – Šimoníček, Příbramský, Teplan, Hájek, Dvořák, Šťastný

Do posledního rozhodujícího utkání s Ostravou chlapci z Vysočiny doslova vlétli. Hráli aktivně,  vytvářeli si jednu šanci za druhou a na rozdíl od předcházejících zápasů je také dokázali proměňovat. V rozmezí 12. - 17. minuty to byla hotová kanonáda, když se postupně trefili Šimoníček, Příbramský a Teplan. Ale ani v obranné činnosti naši nezaostávali, soupeři toho příliš nedovolili a když už se do šance dostal, stál proti němu famózní gólman Petr Drozd. Ten opravdu svůj tým ve všech utkáních podržel a byl velikánskou oporou.

Také první polovina druhého dějství byla plně v režii Broďáků, kteří na palubovce doslova koncertovali. Po trefách Hájka, Dvořáka a Šťastného se ukazatel skóre ustálil na tenisovém kanárku - 6:0. Poté koncentrace vítězů poněkud polevila a soupeř dokázal korigovat až na přijatelných 3:6. Nutno ovšem dodat, že naši hoši další vypracované „loženky“ trestuhodně zahazovali, včetně dvou pokutových kopů v podání „Šťávy“ a Harta. Ale i tak odveta proti ostravským chacharům, kteří svým vystupováním mnoho sympatií u publika nezískali,  vyšla dokonale. Úplně stejným poměrem, ale ve prospěch soupeře, totiž skončilo naše poslední měření sil ve finále východní konference.

A pak už přišlo na řadu slavnostní vyhlašování výsledků. Společně s chlapci hrály svůj finálový turnaj také týmy děvčat. Ceny pro nejlepší celky i jednotlivce předával předseda Komise futsalu ČMFS Mgr. Otakar Mestek a sekretář futsalu Mgr. Martin Průša. Vzhledem k významu celé akce, navíc zaštítěné významným generálním sponzorem, byly předávané odměny pro nejlepší čtyři týmy České republiky více než symbolické. Úsilí všech hráčů, kteří museli podstoupit celou řadu vyřazovacích zápasů než stanuli ve finále, si zasluhovalo zcela jistě poněkud štědřejší přístup celého Českomoravského fotbalového svazu. Pohár např. obdržel pouze vítěz, druhý v pořadí pak získal hezkou igelitovou tašku s upomínkovými předměty! V zájmu objektivity ale nutno dodat, že medaili v asi ceně 15 Kč dostali všichni.

Velký aplaus zazněl v hale KP Brno při vyhlašování nejlepšího hráče turnaje. Stal se jím po zásluze hráč Havlíčkova Brodu Jan Šimoníček – autor 6 branek. Obdržel zlatý pohár, pozvánku na mezinárodní turnaj pořádaný ČMFS  a polibek od sekretářky ředitele turnaje.

Chlapci z Obchodní akademie a Integrované střední školy v Havlíčkově Brodě jsou druzí v České republice! To je obrovský a zřejmě až s odstupem času adekvátně doceněný úspěch. Všichni hráči, kteří se o tento úspěch zasloužili, včetně zraněných a nemocných spoluhráčů, kteří v Brně nemohli startovat, společně s hlavním trenérem a organizátorem Josefem Fialou, si  zaslouží veliké poděkování a uznání za příkladnou reprezentaci školy, města i celého regionu.