Asijská a africká gastronomie

Zobrazeno: 1492

GASTRONOMIE ASIE 

    Orientální kuchyně vskutku zasluhuje první místo mezi všemi ostatními, protože orientální jídla jsou připravována s láskou k jídlu a s velkým citem pro všechny suroviny a doplňky , které z hotového pokrmu činí perfektní jídlo a nelze mu nic vytknout.

§
Podstata orientálních kuchyní spočívá v uplatnění osobnosti člověka, který daná jídla připravuje. Při přípravě jídla nehraje roli jeho obtížnost ani časová náročnost, protože jídlo je vyjádřením osobnosti svého tvůrce. Různé nové kombinace jídel, jejichž tvorba je nyní na západě tak oblíbená, byly vlastně poprvé zdůrazněny Konfucinem.

§ Použití přesně daných surovin, příprava jídel přesně definovaným způsobem, jeho podávání pouze s přesně určenou omáčkou, to byl vždy jediný přijatelný způsob přípravy orientálních pokrmů. Jinak jídlo ztrácelo svůj smysl. Součástí orientálního myšlení je také to, že člověk by neměl ničím plýtvat, takže všechno, co se dá sníst by se skutečně sníst mělo.

§ Žádná potravina není považována za podřadnou a vše by mělo být podáváno co nejlepším způsobem, protože každá složka obsahuje jak ducha , tak i tělo. Prostřednictvím orientální kuchyně byl také západu představen odlišný způsob chápání konzumace jídla. Jídlo bylo podáváno proto, aby se z jeho konzumace lidé těšili, a ne proto, aby jej jen mechanicky zhltali a roztrhali rukou či vidličkou. Tak se západ seznámil s čínskými hůlkami. S cestovateli se na západ rozšířilo mnoho druhů koření. V současnosti tato výměna probíhá i nadále a mnoho národů vřele přijalo asijské zvyky a pokrmy.

                         
Č í n s k á   v e p ř o v á   s v í č k o v á  :
 
Suroviny:

700 g   vepřové svíčkové, 80 ml  saflorového oleje, 5 g  nastrouhaného zázvoru, 2 stroužky česneku,  60 ml  světlé sojové omáčky, 115 ml  tekutého medu,  30 ml  sherry,  3 g  soli

 
Příprava:

Maso nakrájíme na plátky. Smícháme 2 lžíce oleje se zbylými surovinami. Touto směsí maso zalijeme, vložíme do lednice a necháme 4 - 6 hodin marinovat.

Na pánvi rozehřejeme olej, maso vysušíme a marinádu uschováme. Vepřové maso důkladně osmahneme na rozpáleném tuku. a slijeme zbytek oleje, který zůstal na pánvi, přidáme marinádu a dusíme dokud se kapalina neodpaří. Podáváme s rýží.


GASTRONOMIE  AFRIKY

§ Hovoří-li se o vytříbené kuchyni, jen málokdo si představí Afriku. Přesto to byli právě Afričané, kteří vybrousili mnohé kuchyně a stále tak činí, již od doby  faraonů. Postupem času začali lidé objevovat africká tajemství, a tak se Afrika stává stále více atraktivní díky svým intenzivním a vzrušujícím chutím. Vždyť jak by nám chutnal „Steak au poivre“ bez zeleného pepře, který se pěstuje na Madagaskaru nebo dokonce bez speciální směsi, která se vyrábí na pobřeží Maroka a jejíž složení je přísně utajováno.

 

§ Mnoho lidí dlouho považovalo Afriku za záhadný a neproniknutelný kontinent, ale já věřím, že jídla, která se tam zrodila, nelze k žádným jiným přirovnat. Jídlo nezískává tím jak vypadá, ale tím s jakým vkusem je upraveno a podáno. Afričané skutečně vědí jak připravit vynikající pokrmy. Z její kuchyně pochází koření a příchutě. kterých využívá kuchyně Kajunská a Kreolská nebo Karibská, které jsou pravým základem jídel pocházejících z oblastí Středozemního moře.

 

§ Je možně, že se Vám nepodaří navštívit Africké safari, ale ze své kuchyně se můžete vydat po Egyptu a ochutnat lahodný Cassoulet. Afrika je také považována za pravý domov grilovaných jídel. To je pravda, kterou si nejlépe uvědomíte, ochutnáte-li například jehněčí plátky zalité jogurtem s medem a česnekem. Nezáleží na tom kam se vydáte, ale budete-li tam jíst pokrm ostrý nebo silně a zvláštně kořeněný, můžete si být jisti, že základ pochází z Afriky. Pokud tomu tak není, pak by si na něm s Vámi zcela jistě pochutnala.

 
 
E g y p t s k ý   C a s s o u l e t  :

 Suroviny na 10 porcí pokrmu:
 

120 g fazolí pinto, 120 g velkých fazolí lima, 120 g  tmavých fazolí,  675 g jehněčího masa,  345 g masa z uzené klobásy, 60 ml olivového oleje,  1 l hovězího vývaru,  45 g hnědého cukru, 10 ml  worcesterové omáčky, 3 g suché hořčice, 1 g černého pepře, 3 g soli, l ks  cibule,  245 g  rajské omáčky

 
Příprava:
 
Fazole namočíme, uvaříme ve velkém hrnci. Na větší pánvi osmahneme jehněčí a klobásu na oleji dohněda. Zalijeme vývarem a vaříme než maso změkne. Poté maso přendáme do kastrolu, promícháme se scezenými fazolemi, přidáme zbytek vývaru a ostatní suroviny. Vše důkladně promícháme a pečeme půl hodiny v předehřáté troubě, vyndáme a podáváme.
 
 Jana Hejdová N2.B / 2004

O škole

Studium

Projekty

Zřizovatel:  
 
     

Nebuďte průměrní,
přidejte se mezi elitu...

chev